طرح تولید آهن اسفنجی بافت ازجمله طرح های هفتگانه شرکت ملی فولاد ایران بود که درسال ۱۳۹۵، در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بعنوان سهامدار به شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان واگذار شد. این طرح پس از واگذاری سهام تحت عنوان "شرکت احیا استیل فولادبافت" مراحل احداث و راه اندازی خود را در زمینی به مساحت ۶۱۲ هکتار پشت سرگذاشت و با هدف خودکفایی صنعتی و تولید محصولات استراتژیک مانند آهن اسفنجی به بهره برداری رسیده است. ظرفیت اسمی این کارخانه تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی درسال می باشد که قابلیت افزایش تا سقف یک میلیون تن را نیز دارد.

نکته مهم اینکه فناوری تولید این کارخانه به روش ایرانی پرد (pered) می باشد که تماماً توسط کارشناسان و متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده است. در راستای ایجاد اشتغال پایدار در منطقه محروم بافت ۲۴۰ نفر بصورت مستقیم و ۲۴۰۰ نفر بصورت غیرمستقیم مشغول به کار هستند و در چرخه تولید و توزیع فعالیت دارند. از آنجا که در کنار واحد تولید آهن اسفنجی این ضرورت وجود دارد که بخش دیگری از زنجیره تولید فولاد نیز در این واحد ایجاد و راه اندازی شود، لذا اپس از اخذ مجوزهای لازم عملیات احداث واحد تولید گندله و بریکت گرم موسوم به فاز ۲  آغاز خواهد شد. براساس برآوردهای اولیه در فاز ۲ نیز پیش بینی شده است که ۵۰۰ نفر بصورت مستقیم و ۵ هزار نفر بصورت غیرمستقیم مشغول به کار شوند که با راه اندازی کامل این دو واحد شاهد پیشرفت و توسعه صنعتی و محرومیت زدایی اساسی در منطقه بافت خواهیم بود.

ارزش های بنیادی مجتمع احیاء استیل بافت

 
تاکید بر نوآوری،یادگیری و کار تیمی نیروی انسانی

 

 
توجه به مسئولیت های اجتماعی پیش بینی شده در سند چشم اندار

 

 
بکارگیری وحدت،تعهد و تعلق سازمانی در نیروی انسانی در مسیر اعتلای نام شرکت

 

 
استفاده از دانش وفناوری روز در جهت چابک سازی سازمان برای ارائه بهترین وکیفی ترین محصول و برآورده کردن نیاز های مشتریان وذینفعان

 

 
صداقت، شفافیت، عدالت درقبال کارکنان و نگهداری و ارتقای مستمر سطح اعتماد و اطمینان ذینفعان